Jak wybrać koszulę do karmienia – radzi położna Katarzyna Smolarek

RADZI KATARZYNA SMOLAREK – POŁOŻNA

Nazywam się Katarzyna Smolarek i jestem położną oraz mamą Leona. Prowadzę bloga i social media pod nazwą Babikon, gdzie dziele się swoją wiedzą i doświadczeniem, zarówno teoretycznie jak i praktycznie. Ukończyłam studia magisterskie na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Swoje doświadczenie zebrałam pracując m.in. w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Zgierzu, w przychodni, w poradni GAMETA Warszawa, w Medicover. Przed pandemią prowadziłam zajęcia w szkole rodzenia przy szpitalu oraz prywatne wykłady. Byłam również prelegentem na I Ogólnopolskiej Konferencji dla Położnych. Najlepiej czuje się w temacie karmienia piersią i opieki nad noworodkiem. Prowadzę również konsultacje dla mam online, bo chciałabym pomagać każdej mamie.

Karmienie piersią jest niebywale istotnym elementem macierzyństwa, wiemy jak bardzo ważne jest mleko mamy dla noworodka w pierwszych tygodniach życia. Dziś karmienie dziecka przez kilka pierwszych lat nie jest niczym niebywałym. Oczywiście decyzja należy przede wszystkim od mamy.

Jaką pozycję wybrać, aby wygodnie karmić piersią?

Na początku powiem prawdę, nie ma przepisu na odpowiednio dobrą pozycję, jedną uniwersalną. Każda z nas wraz z maluchem musi sama ją odnaleźć. Ponad 80% mam karmiących piersią wybiera pozycje klasyczną w dzień i leżącą w nocy, ale to nie oznacza, że u Was się również sprawdzi. Może, ale nie musi.

Dobra pozycja do karmienia piersią to taka, która zapewnia wygodę, nie obciąża jednej partii mięśni, a przede wszystkim umożliwia prawidłowe ułożenie malucha, które ułatwi mu efektywne ssanie.

Karmienie piersią jest najbardziej wydajne, gdy mama przybiera wygodną pozycję i jest w tzw. strefie komfortu, co to oznacza? Wygodna pozycja oznacza, że plecy mają być oparte. Mama przybiera dla siebie wygodną pozycję i następnie dostawia malucha do piersi, tak wiem… wydaje się głupie, bo przecież to dziecku ma być dobrze, a tu zupełnie jest inaczej! Jak Ty będziesz spięta, to i dziecko będzie się denerwowało. Karmień na dobę wypada około 8-12, jeśli będzie za każdym razem się „poświęcać” obciążając swój kręgosłup to karmienie piersią będzie udręką a nie przyjemnością, szybko się zniechęcisz i dojdzie do tego wszystkie frustracja… a tego nie chcemy! Zadbaj o przytulny kącik do karmienia, najlepiej z podnóżkiem pod stopy, plecy oprzyj, skorzystaj z poduszki do karmienia bądź rogala, jeśli jest Ci tak wygodniej, miej pod ręką szklankę wody i wygodny strój. Nocą najlepiej sprawdzą się koszule do karmienia, ale i w ciągu dnia mogą służyć jako wygodne ubranie. Prawidłowo dostawiony maluch do piersi oznacza, że nawet możesz mieć dwie wolne ręce :))

Pamiętaj, że rolą pierwszych karmień jest bardzo ważna – pierwsze doby wpływają na ilość mleka w późniejszym czasie, więc pozwól maluchowi, by stworzył własny rytm. Im więcej karmień wcześniej, tym więcej mleka później!

Próbuj i znajdź swoją pozycję do karmienia. Jest krzyżowa, klasyczna, futbolowa, leżąca czy biologiczna.  Wybierz taką, z którą najlepiej się będziesz odnajdywać wraz z dzieckiem. Po porodzie może Wam pasować spod pachy, inaczej futbolowa. W domu za to wybierzesz leżącą albo z pomocą poduszki do karmienia.

Jak prawidłowo przystawić do piersi?

Praktyka czyni mistrza, a karmienie piersią to sztuka, której będziesz się uczyła na początku Waszej drogi. Do poprawnych technik proponowania piersi maluchowi zaliczamy: chwyt w literę C, U oraz chwyt „kanapki”. Pierwsze chwyty to sposób na obejmowanie piersi w dłoni, od boku lub od dołu , a palce staraj się trzymać jak najdalej od brodawki. Przy chwycie „kanapki” spłaszcz delikatnie dłonią pierś i podaj równolegle brodawkę dziecku.

Pamiętaj o kilku zasadach dostawiając malucha do piersi

  • pozycja brzuch do brzucha, czyli ucho, ramię i biodro dziecka mają być w jednej linii.
  • główka i szyja dziecka powinny być proste, niewygięte w tył, ani w bok.
  • maluch może odchylać  delikatnie głowę do tyłu.
  • Tobie i maluchowi ma być wygodnie.
  • dziecko musi szeroko otworzyć buzię przed przystawieniem do piersi.
  • nigdy nie wyciągaj brodawki z ust dziecka na siłę. Przerwij karmienie wkładając palec w kącik ust i delikatnie rozchyl usta i wyciągnij brodawkę.
  • nos i broda dziecka dotykają piersi. Dziecko się nie udusi, nie musisz trzymać palcem piersi bo jest przystosowany do oddychania przy piersi.

Wygodne karmienia nocne – wybierz koszule, w której będziesz się czuła dobrze. Komfort szczególnie po porodzie jest niezwykle ważny. Do wyboru masz wiele opcji koszul. Rozpinaną wzdłuż, rozpinaną na suwaki czy też magnetyczne zapinki, dwuczęściową czy też z dekoltem na zakładkę. Każda jest wygodna i pomocna przy nocnych karmieniach, gdy trzeba podać pierś maluchowi w pół przytomnym stanie, nie musisz się cała rozbierać, a to ważne. Do tego mega przyjemny materiał, krój i wzory, w których możesz czuć się swobodnie.