Fundacja Rak & Roll i Doctor Nap

Październik to piękny jesienny miesiąc, drzewa się złocą, pod nogami szeleszczą liście, dzieci zbierają kasztany. Wszyscy uwielbiamy złotą polska jesień.

Właśnie ten piękny miesiąc jest poświęcony budowaniu świadomości, szerzeniu wiedzy i propagowaniu profilaktyki raka piersi.

„Miesiąc Świadomości Raka Piersi” w miesiącu październiku został ustanowiony po raz pierwszy w 1985 roku przez brytyjsko-szwedzki koncern farmaceutyczny. W 2008 roku Europejska Koalicja do Walki z Rakiem Piersi ogłosiła dzień 15 października „Europejskim Dniem Walki z Rakiem Piersi”. W tym dniu poruszane są tematy związane z profilaktyką raka piersi, jego diagnostyką  oraz nowoczesnym  leczeniem. Symbolem akcji jest „różowa wstążka”.

PAŹDZIERNIK – MIESIĄCEM ŚWIADOMOŚCI RAKA PIERSI

Postanowiliśmy wesprzeć Fundacje Rak & Roll przekazując 5 zł z każdego zrealizowanego zamówienia do dnia 31.10.2021

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świecie (25%) i najczęstszą przyczyną zgonu (14%), a chore na raka piersi stanowią 36% kobiet żyjących z nowotworami. Szacuje się, że co roku raka piersi rozpoznaje się u blisko 1,7 miliona kobiet, a ponad 500 tysięcy umiera z tego powodu.

W Polsce rak piersi w ostatnim stuleciu stał się jednym z największych zagrożeń przedwczesnej umieralności kobiet. Rak piersi występuje również u mężczyzn, choć bardzo rzadko. Szacuje się, że jeden na stop przypadków nowotworów złośliwych sutka, to właśnie rak piersi u mężczyzn. Czynniki ryzyka rozwoju choroby są złożone, jednak kluczowy wpływ wydają się mieć czynniki związane ze stanem hormonalnym kobiety (czynniki reprodukcyjne, wiek pokwitania i przekwitania, stosowanie preparatów hormonalnych). Częstość występowania raka piersi wzrasta z wiekiem. Wśród kobiet przed 45 rokiem życia nowotwór występuje rzadko, a większość zachorowań dotyczy kobiet po 50 roku życia (w Polsce 80% pacjentek). Czynnikiem, który znacząco zwiększa ryzyko zachorowania na raka sutka, jest obecność u danej osoby mutacji genu BRCA1 lub genu BRCA2. Szacuje się, że 4-8% raków piersi może być wynikiem dziedzicznych mutacji, pozostałe przypadki są następstwem sporadycznych mutacji w komórkach somatycznych. Decydujące znaczenie w kontekście profilaktyki i zapobiegania rozwojowi zaawansowanego nowotworu piersi ma jego diagnostyka i wczesne wykrycie (wtórna profilaktyka) oparta na regularnie przeprowadzanych badaniach mammograficznych (skrining).