Bawełna organiczna najlepszy wybór

Dzisiaj chcemy Wam przybliżyć temat bawełny organicznej, czym tak właściwie różni się bawełna organiczna od klasycznej i dlaczego zdecydowaliśmy się zainwestować w kolekcję organic cotton.

Bawełna zdominowała przemysł włókienniczy i odzieżowy już setki lat temu. Dawno temu uprawiana była  naturalnie, zbierana i tkana ręcznie. 

Aby jednak mogło dojść do tak olbrzymiej ekspansji musiała być nie tylko wytrzymała ale przede wszystkim tania zarówno w uprawie jak i w procesie wykończenia. Co to oznacza?

Współczesny przemysł bawełniany opiera się w dużej mierze na agresywnych środkach chemicznych. Bawełna jako roślina jest bardzo podatna na atak szkodników, dlatego wiele wysiłku trzeba włożyć, by ją przed nimi ochronić. Można robić to różnymi sposobami. 

W uprawach bawełny konwencjonalnej stosuje się ogromne ilości agresywnej chemii. Podczas uprawy aby zabezpieczyć ją przed szkodnikami oraz przyspieszyć tempo wzrostu stosuje się bardzo dużo środków owadobójczych i  jest to ponad 10% wszystkich pestycydów używanych na świecie. Coraz większą popularność zyskuje bawełna modyfikowana genetycznie (GMO), od której oczekuje się wyższej odporności na działalność szkodników.

Z powodu określonych metod uprawy i zbierania plonów, włókna bawełny konwencjonalnej są silnie zanieczyszczone i wymagają intensywnego, chemicznego oczyszczania przed trafieniem do dalszych etapów produkcji odzieży. Gotowe tkaniny i dzianiny traktuje się kolejną chemią syntetyczną – barwnikami i środkami uszlachetniającymi np wygładzającymi czy minimalizującymi gniecenie.

Czy ktoś się zastanawia jaki  ma to wpływ na skórę człowieka? 
Przecież skóra jest największym organem człowieka, będąc  w bezpośrednim kontakcie z produktem szkodliwym jest narażona na wywołanie  alergii, czy co gorsze na przeniknięcie szkodliwych substancji do organizmu.

Na szczęście świadomość konsumentów jest co raz większa, mądrość w dokonywaniu rozsądnych wyborów doprowadziła do powstania upraw i firm produkcyjnych, które  bardzo  zwracają uwagę na bezpieczeństwo i zdrowie swoich klientów

Czym więc bawełna organiczna różni się od bawełny konwencjonalnej?

Po pierwsze, jest  uprawiana bez wykorzystania żadnych sztucznych nawozów, czy chemicznych środków do spryskiwania roślin. Kontrolowana jest jakość gleby na której jest uprawiana, stosowane są naturalne metody ochrony roślin  oraz naturalne nawozy tj obornik. Chwasty wyrywa się ręcznie, również zbiór tak jak  przed  laty odbywa się ręcznie.

Jest idealna dla wszystkich alergików ze skłonnościami do atopowego zapalenia skóry.

Po  drugie, włókna bawełny organicznej są dużo mocniejsze i wytrzymalsze  od klasycznej.  Ma to przełożenie również w jakości końcowego, gotowego materiału. Bawełna organiczna jest również znacznie bardziej wytrzymała na pranie – jej mokre włókna stają się o 30% mocniejsze. Jest delikatniejsza w  dotyku.

Po trzecie, jest ona zbierana ręcznie, nie mechanicznie ze względu na to, że plony są mniejsze. Warto wspomnieć również o tym, że na organicznych plantacjach stosowane są kontrole poszanowania praw pracowników. Nie wolno zatrudniać na nich dzieci, a robotnicy otrzymują za wykonaną pracę lepszą zapłatę niż w przypadku plantacji konwencjonalnych. Związku z czym jest nieco droższa od klasycznej bawełny. Bawełna organiczna jest ściśle  powiązana z eko-uprawami, które są kontrolowane i podlegają specjalnym regulacjom prawnym. Certyfikacje wykluczają stosowanie pestycydów, zanieczyszczenie wody, oraz wprowadzają znaczne ograniczenia w jej zużyciu.

Po czwarte bawełna organiczna jest przyjazna dla środowiska. Na żadnym etapie uprawy nie stosuje  są takiej ilości zagrażającej ekosystemowi chemii. Uprawa  oraz  obróbka  bawełny konwencjonalnej jest jednym z największych zagrożeń ekologicznych na świecie. 

Uprawa oraz obróbka bawełny konwencjonalnej, czyli najczęściej stosowanej w przemyśle odzieżowym, jest jednym z największych zagrożeń ekologicznych na świecie.

Niejednokrotnie  podkreślaliśmy ja istotne znaczenie dla nas znaczenie ma  wysoka jakość naszych produktów. Nie mówimy tu tylko o zachowaniu najnowszych modowych trendów, wysokiej jakości szycia czy sposobu pakowania. wiemy, iz nasze produkty noszą mamy w ciąży i kobiety karmiące, które musza znacznie zwracać uwagę na to jaki wpływ dla ich zdrowia ma wielogodzinny kontakt tkaniny ze skórą.

Kolekcja Organic Cotton by Doctor Nap to najlepszy wybór.